Οι εκπαιδευτικοί των Β΄ και Γ΄ τάξεων κα Πολυξένη και κα Ελευθερία σκέφτηκαν και οργάνωσαν με τους μαθητές των Α΄, Β, Γ΄ και Δ΄ τάξεων μια όμορφη δραστηριότητα με θέμα την αποκριάτικη φορεσιά. Κάλεσαν λοιπόν τους μικρούς μαθητές να φέρουν στο σχολείο και στο τέλος της μέρας να τις φορέσουν και να μας τις παρουσιάσουν. Το ιδιαίτερο ήταν ότι παρότρυναν τους μαθητές να φτιάξουν φορεσιές. Οι μικροί μας, μας εντυπωσίασαν. Δεκάδες οι αυτοσχέδιες φορεσιές. Η μία καλύτερη από την άλλη. Οι δασκάλες είχαν ετοιμάσει δωράκι για όλους και δυσκολεύτηκαν πολύ να ξεχωρίσουν και να βραβεύσουν, όπως αρχικά είχαν σκεφτεί, τις τρεις καλύτερες. Έτσι ακολούθησε κλήρωση και οι τρεις που κληρώθηκαν πήρα ως δώρο από το σχολείο από ένα χαρταετό.

Μπράβο στις εκπαιδευτικούς που μας χάρισαν μαζί με τους μαθητές μια όμορφη μέρα. Μπράβο σε όλους τους μικρούς μαθητές μας με ή χωρίς αυτοσχέδια φορεσιά. Ήσασταν όλοι και όλες υπέροχοι!

Και του χρόνου! Καλή αποκριά σε όλους!